В літній час дуже поширеними такі конвекційні явища, як сильні зливи, грози, град та шквали. Такі явища неможливо спрогнозувати для конкретного населеного пункту на базі щоденного прогнозу та загального штормового попередження. Вони виникають несподівано, проходять відносно невелику територію і можуть нанести суттєві збитки за лічені хвилини. Багато з нас ставали свідками літніх гроз з потужними градобоями, сильними шквалистим вітром.
Такі явища можуть наносити:
- збитки інфраструктурі(за рахунок сильних злив, шквалистих поривів вітру)
- збитки здоров"ю та життю населення(удари блискавок, град)
- збитки житловій забудові(град, шквалисті пориви вітру, удари блискавок)
В країнах Євросоюзу та США дані явища оперативно відслідковують радари погоди, які аналізують силу відбиття сигналу від вже сформованих купчасто-дощових хмар і показують фактичну погоду над певною територією, причому по радару видно абсолютно все - силу явища, потенційний напрямок руху явища та приблизний час його настання. Це зовсім не можна порівняти зі стандартним прогнозом погоди на день, який тільки припускає можливість гроз в регіоні, аж ніяк не прогнозуючи їх точне настання.
На даний момент в Україні функціонує лише один радар - в аеропорту Бориспіль, який дозволяє відслідкувати переміщення небезпечних погодних явищ в радіусі 100-150 кілометрів, номінально - в радіусі 200 кілометрів в літній час. Радар ДМРЛ Запоріжжя функціонує з перебоями. Ще 2 радари - в закритому доступі.
Проте цього недостатньо.
Створення сітки радарів на території України дозволить:
- Відслідковувати переміщення небезпечних конвекційних явищ погоди та оперативно оповіщати населення та відповідні структури про їх наближення.
- Покращити прогнозованість даних явищ
- Зменшити фінансові збитки для населення, інфраструктури та сільського господарства.
Зважаючи, що сітка покриття радару в середньому складає 200 кілометрів, найбільш оптимальним є розміщення радарів на базі аеропортів в наступних містах: Бориспіль, Одеса, Харків, Дніпро, Львів. Таким чином сітка радарів буде покривати більше 85% території України.
Реалізація даного проекту та відкриття доступу до інформації всім бажаючим дасть змогу СУТТЄВО знизити збитки від таких явищ.
Створено: 16.11.2019