Врегулювати статус криптовалют в Україні.
Деякі країни здійснюють сміливі спроби впорядкувати хаос із криптоактивами. Лишень влітку 2019 р. можна виділити чимало стрибків уперед. Банківська криптовалюта Центрального банку Китаю майже готова до запуску. В Новій Зеландії влада дозволила виплату заробітної плати у криптовалютах. Управління з контролю над фінансовою діяльністю Великобританії (FCA) опублікувало остаточне Керівництво (PS19/22), яким класифікувало різні види криптоактивів. Керівництво FSRA Абу-Дабі представило концепцію стейблкоїнів, повністю підкріплених фіатною валютою.
На жаль, українське законодавство не зрушило із сірої зони, хоча депутати та державні службовці вже декілька років декларують свої криптоактиви. Отже, розглянемо детальніше питання щодо сучасного стану оподаткування операцій з криптовалютами в Україні.
Незважаючи на відсутність криптовалюти de jure, вона присутня в Україні de facto: потужна криптовалютна спільнота, великі бізнес-гравці криптосвіту з українськими коренями. Наприклад, громадська організація Bitcoin Foundation Ukraine була створена у 2014 р., за даними якої Україна входить до топ-країн з користувачами криптовалют.
Криптовалюта не гарантується і не забезпечується Національним банком України (далі — НБУ). Для її обміну на фіатні гроші використовуються криптовалютні біржі, обмінники, криптомати тощо.
Чи врегульований правовий статус криптовалют в Україні?
У 2014 р. НБУ у своєму документі «Роз'яснення щодо правомірності використання в Україні «віртуальної валюти/криптовалюти» Bitcoin» зробив першу спробу визначити правовий статус, який був прирівняний до грошового сурогату, але вже у 2018 р. НБУ дійшов висновку, що криптовалюта не може бути визнана грошовим сурогатом, залишивши біткоїн у сірій зоні українського законодавства (Лист від 22.03.2018 р. №40‑0006/16290).
Державна фіскальна служба Україна (далі — ДФС) у своїй ІПК від 25.01.2019 р. №282/К/99‑99‑13‑01‑02‑14/ІПК «Щодо порядку оподаткування доходів деяких операцій» дублює позицію НБУ, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг. ДФС зазначає, що «природа криптовалют не дозволяє визнати їх ні грошовими коштами, ні валютою і платіжним засобом іншої країни, ні валютною цінністю, ні електронними грошима, ні цінними паперами, ні грошовим сурогатом». Також ДФС повідомляє, що оскільки порядок оподаткування операцій з криптовалютою не встановлений нормами податкового законодавства, то надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування вказаних вище норм є неможливим.