№22/083038-еп

ТАРИФИ НА ТЕПЛО В 2 РАЗИ НИЖЧЕ. ЕКОНОМІЯ 8-10 МЛРД.М3 ГАЗУ

Автор (ініціатор): Апанасенко Олексій Іванович
Дата оприлюднення: 20 січня 2020
ТАРИФИ НА ТЕПЛО В 2 РАЗИ НИЖЧЕ. ЕКОНОМІЯ 8-10 МЛРД.М3 ГАЗУ

1.ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ:
-Зниження в 2-2,5 раз (теоретично в 4 рази) вартості теплопостачання і гарячого водопостачання (ГВП) для мешканців багатоквартирних будинків (БКБ) (понад 29 млн. городян проживають в 16,8 млн. квартир 180 тис. БКБ);
- Щорічна економія 8-10 млрд. м3 природного газу. Це дозволить Україні на протязі 4-5 років відмовитися від ІМПОРТУ газу, як «прямого», так і по «реверсу»;
-Істотне зниження як числа субсідіантов, так і обсягу коштів бюджету, що спрямовуються на субсидії (47млрд.грн в бюджеті 2020р.);
-Енергозберігаючій і комфортний (регульований), екологічно чистий обігрів БКБ та громадських будівель;
- Створення до 500 тис. високотехнологічних, високопродуктивних робочих місць (ВРМ);
-100 000 позичальників(одержувачів) кредитів по 1,5 млн. грн. під 5% за розширеною програмою «Повертайся і залишайся»;
-Створення холдінга «ТЕПЛИЙ ДІМ УКРАЇНИ (ТДУ)», який заробить капітал до $ 7 млрд., дохід від якого буде спрямовуватись на створення нових стартапів і інновацій;
-Значний мультиплікативний ефект (К = 2,5-3) у високотехнологічних галузях економіки України (виробництво теплових насосних установок (ТНУ) в блочно-модульному виконанні, буде реактивним прискорювачем економіки країни);
-Додатковий ріст ВВП України, до 4-5%.

2.ПОСТАНОВКА ЗАДАЧІ. ПОТРЕБА В ВИРІШЕННІ.
Більшість БКБ обігріваються, використовуючи централізовану систему теплопостачання. Основними недоліками цієї системи є висока вартість тепла та погана якість послуг.
Якщо Карлос Слім Елу (один з найбагатших людей в світі) вважає, що: «бідність - це найкраще середовище для росту, вивести країну з бідності - головна інвестиція моєму житті», то «Слузі народу» В. Зеленському «сам бог велів» працювати в цьому напрямку.
Зовсім недавно, 06.11.19 р. В.Зеленський дізнався, що в м.Харкові люди «замерзають» в будинках і на заводах. Але хіба тільки в Харкові? Понад 29 млн. міських жителів БКБ перебувають в таких же умовах.
І це незважаючи на те, що, за даними експертів, для виробництва теплоти комунального призначення, обсяг якої в загальному енергетичному балансі країни становить близько 55%, витрачається більше 27% (до 33%) споживаємого в Україні газу.
(Довідка. Протягом 2015-2018 р.р. споживання газу в Україні перебувало в межах 32-33,8 млрд. м3).
Тобто для виробництва тепла в країні витрачається 9-11 млрд. м3 природного газу. Колосальні цифри!
В Україні близько 180 тис. БКБ, в середньому по 93 квартири в будинку. Близько 30 тис. ОСББ. Всі вони можуть обігріватися і мати гарячу воду отримуючи тепло з навколишнього повітря, як це робить населення багатьох інших країн.
Енергозберігаючій і комфортний (регульований), екологічно чистий обігрів житлового фонду та громадських будівель, з використанням поновлюваного джерела енергії.
І на відміну від вітряних і сонячних електростанцій енергія з навколишнього повітря доступна цілодобово і цілорічно (без перерв).
Директивою RES в Європі від 2010р. (Про енергозбереження приватних будівель) технології ТНУ віднесені до відновлюваної енергетики.

3.ПРОТОТІПИ
Що ж це за диво - ТНУ? Як все геніальне, принцип її роботи досить простий. ТНУ не виробляє тепло, а відбирає його у зовнішнього повітря і направляє в будинок. Працює, як холодильник, але навпаки.
ТНУ давно довели свою ефективність завдяки тому, що передають споживачеві в 3-5 разів більше енергії, ніж витрачають самі на її передачу.
ТНУ типу «повітря - вода» навіть при пікових морозах взимку, що тривають у нас не більше двох тижнів, забезпечують квартиру теплом. А деякі відбирають тепло у зовнішнього повітря з Т -280С, і навіть до Т = -350С.
У Європі працює до 10 млн. ТНУ, а всього в світі працює понад 30 млн. ТНУ.
Вони зробили сьогодні цю технологію виробництва теплоти звичною, надійною і економічно доцільною для користувачів.
Потужність ТНУ істотно впливає на їх питому вартість. Збільшення потужності з 10 до 100-130 кВт і до 10 000 кВт призводить до зниження питомої вартості ТНУ відповідно з $ 670-1200 до $ 600-700 і до $ 200-300 за кВт., тобто до зниження в 3-4 рази.
В Україні працюють сотні фірм, представників відомих світових брендів, які пропонують заможнім українцям, мешкаючих в будинках - котеджах площею 200 м2 і більше, купувати ТНУдля обігріву. Для таких площ тепло ТНУ становиться значно дешевшим від інших варіантів опалення.
Створення та впровадження ТНУ в Україні не носить масового характеру і базується в основному на ентузіазмі окремих виконавців.
А скільки ж, в такому разі, ТНУ буде потрібно Україні? Невже 16,8 млн. ТНУ, по числу наявних квартир (див. П.1)?

4.СУТЬ РІШЕННЯ
В основу рішення поставлено завдання істотного зниження вартості тепла для обігріву квартир БКБ. В Україні в БКБ в середньому по 93 квартири середньою площею 56,5 м2. Тобто загальна площа такого середньо-статистичного БКБ складає 5 254 м2. Це в 26 разів більше 200 м2 -економічно ефективної для використання площі ТНУ в будинках - котеджах. При обігріві 5 254 м2, замість 200 м2 докорінно знижується питома вартість капітальних вкладень, а це зараз основна перешкода на шляху широкого використання ТНУ в Україні. Знижується як мінімум в 26 разів, а то і в 93 раза (по числу обігріваємих квартир). Тому очевидно, що для середньо-статистичного БКБ використання ТНУ є цілком економічно обоснованним.
Розрахунки автора підтвердили це логічне обгрунтовання.
З огляду на ці обставини автором петиції (інженером, вченим, винахідником (близько 40 вин.), 25 років на виробництві) розроблена та пропонується ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНІЧНА ІННОВАЦІЯ.
ТЕХНІЧНА ІННОВАЦІЯ: пропонується встановити в Україні НЕ 16,8 млн. ТНУ, по числу наявних квартир, а 40-180 тис. ТНУ в БЛОЧНО-МОДУЛЬНОМУ виконанні, працюючих за принципом: «plug in» (доставив модуль, підключив і запустив в роботу) для кожних 1-3-5-ти БКБ. Далі пропонуємо використовувати середню цифру 100 000 ТНУ.
ОРГАНІЗАЦІЙНА ІННОВАЦІЯ: ці ТНУ будуть працювати за відносно новою бізнес-моделлю (продаж тепла ОСББ, замість продаж їм ТНУ).
Адже зараз всі комунальні послуги: тепло, вода, електрика, газ, телефонний зв'язок надаються споживачам за допомогою обладнання постачальників послуг.
Чому ж у випадку з теплом ТНУ має бути по іншому? Так це ж вроді всім відомо! Але ж нічого не робиться (див.п.2). Тому зараз сотні фірм пропонують купувати ТНУ для обігріву.
В нашій петиції, мова йде фактично про створення в Україні 100 000 малих інноваційних підприємств (ІП)-бізнесів, постачальників тепла.
І що ж в петіціі пропонується: інновація чи стартап ?
Що ж таке інновація? Згідно з офіційною термінологією ОЕСР: «Інноваційним продуктом вважається товар, який випускається не більше трьох років і сильно відрізняється по порівняльними характеристиками від вже існуючого».Тобто дослідні зразки на виставках - це ще не інноваційні товари.
Закон України «про інноваційну діяльність» визначає інновації, як новостворені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення…. що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери. Це якраз про нашу пропозицію.
Запропонована організаційно – технічна інновація в порівнянні з існуючими має низку переваг. Тобто пропонується стартап, який за 4-5 років повинен вирости вирости в інноваційну компанію - єдиноріг(див. п.1).
Чи прийдуть багаті та потужні інвестори для пропонуємого проекту (100 000 малих ІП-бізнесів) в Україну, щоб поліпшити життя пересічних українців? Питання риторичне.
Тому перефразовуючи - на інвестора сподівайся, а сам не зівай.
І нових заводів в Україні будувати не треба, вони вже є і чекають замовлень ( каталог ТНУ тільки одного із українських виробників налічує понад 35 типорозмірів з тепловою потужністю в діапазоні від 11 до 1893 кВт (і споживаної потужності від 3 до 392 кВт)). Тому, як писав наш Кобзар «Учітесь, читайте, і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь...»

5.ЯКІ Ж СТАРТАПИ ПОТРІБНІ УКРАЇНІ В ПЕРШУ ЧЕРГУ
На форумі в Маріуполі 29.10.19р. Президент В. Зеленський нагадав про вагомий внесок в технологічний розвиток світу українцями, і додав, що «економічне зростання в світі, в основному, стає шляхом інновацій».
Там же В.Зеленський назвав Україну чудовим стартапом.
Пояснимо. На відміну від початківця звичайного бізнесу, стартап ґрунтується на ідеї, що полягає в новизні, новому продукті або технології, якої раніше не було в світі або в КРАЇНІ. ТОБТО ПРОПОНУЄТЬСЯ БІЗНЕС, ЯКИЙ В КРАЇНІ РАНІШЕ НЕ ІСНУВАВ.
Високорозвинені технології Заходу сьогодні мають, здавалося б, непереможні позиції, пропонуючи нам наздоганяти їх ВІЧНО. Так і буде, якщо не змінити нашу сьогоднішню, ШТУЧНО зшиту за західними лекалами, ідеологію і стратегію просування інновацій. Де вчені і інноватори самі по собі - а бізнес, який міг би впроваджувати інновації, сам по собі.
Загальновідомо, що СТВОРЕННЯ ІННОВАЦІЙ НЕ Є САМОЦІЛЬЮ, а засібом ШВИДКОГО ЗРОСТАННЯ ВВП. А які позиції в світі в України тут?
ВВП України - $ 132 млрд. ВВП Гонконгу (колонія Англії до 1997 р.) з населенням 7,4 млн. чол. - $ 253 млрд. (40-е місце в світі за загальним обсягом). Порівняйте самі.
В Африці 62 держави і залежні території. Сьогодні Україна може «пишатися своєю економікою» - всього 6 африканських країн випереджають нас за економічною потужністю (на душу населення).
Які ж стартапи потрібні Україні, країні, на жаль, поки третього світу, в першу чергу? Відповідь див.у наступних розділах 6,7.

6.ПЕРСПЕКТИВИ ПРОЕКТУ
Випускає чи ні інноваційний продукт Український фонд стартапів (офіційна назва: Фонд розвитку інновацій – www.usf.com.ua) Міністерства Фінансів. Ні, він за бюджетні кошти забезпечуватиме грантове фінансування компаній з інноваційним продуктом на початкових стадіях їхнього розвитку (pre-seed та seed), тобто він тільки «сіє» бюджетні гроші. Авось, щось та «виросте».
А може він створює попит на інноваційні товари? Відповідь очевидна. Карлос Слім Елу (один з найбагатших людей в світі) вважає, що: «Кращі інвестиції, які ви можете зробити, це створити робочі місця».
Буде створено до 500 тис. високотехнологічних, високопродуктивних робочих місць (ВРМ) в сфері виробництва модульних ТНУ і в сфері їх експлуатації.
Буде створено холдінг ТДУ, який заробить капітал до $ 7 млрд., дохід від якого буде спрямовуватись на створення нових стартапів і інновацій.
Таким чином, ТДУ стане не тільки великим виробником тепла, але й великим ДОНОРОМ - венчурним інвестором для нових інновацій і стартапів.

7.ОРГАНІЗАЦІЙНА ІННОВАЦІЯ
Оскільки основна додаткова вартість виникає в інноваційній економіці країни, автор, використовуючи досвід холдингу Alphabet (Google) і закони Паретто 20/80, синергії і зростання числа ІП-бізнесів по експоненті запропонував організаційно-технічну інновацію, яка дозволить використовувати її для інвестування нових інновацій в Україні.
Ресурси для інвестицій в інновації накопичуються у Фонді - Ендаументі (ФЕ) України, наприклад, по типу Гарвардського Фонду (капітал якого досяг більш ніж $ 34 млрд.). Наглядову (Опікунську) Раду ФЕ України пропонується очолити В. Зеленському.
Оскільки ФЕ України буде благодійною організацією, то Конституція України не забороняє Президенту України обіймати таку посаду.
Така структура забезпечить розвиток інноваційного сектора України по експоненті (див. «Быть или не быть экономическому чуду в Украине Зеленского»? https://www.facenews.ua/columns/2019/330859/).
Чому потрібно участь Президента, а не Кабміну. Кабмін не має права займатися та керувати благодійною діяльністю. Згідно з Конституцією він зобов'язаний займатися бюджетної «плинністю»: оборонка; газ; вугілля; дороги; земля; освіта; охорона здоров'я; соціалка і т.д. і т.п.
ТДУ практично не буде залежати від Кабміну. Ніяких міністерських кураторів, ніякого бюрократизму


8.РЕЗЮМЕ
Чи треба нам «чекати з моря (інвестиційного) погоди», спостерігаючи, як понад 29 млн. міських жителів БКБ в опалювальний сезон ЩОРІЧНО платять за тепло 200-300 млрд. грн. ($ 8-10млрд.)?
З огляду на досить значний економічний і соціальний ефект від пропонуємого переходу на інноваційний спосіб обігріву житла ПРОШУ Президента України:
1.Ознайомиться з Петіцією та Презентацією (буде надіслана за запитом) проекта (25-30 хв.);
2.Зібрати невелику робочу нараду спеціалістів з: інститутів НАНУ, машинобудівних заводів-виробників ТНУ, ОСББ, Міністерства розвитку громад та теріторій України, та інших компетентних осіб (автор, при необхідності, надасть Вам консультативну допомогу).

9.ЩО ОБГОВОРИТИ?
Організація стимулювання застосування ТНУ в опаленні, наприклад:
-у Франції діють податкові кредити на установку ТНУ;
-в Бельгії при установці ТНУ субсидії досягають 75% від його вартості.
Погодьтеся, це непогана мотивація для домовласників використовувати енергозберігаюче опалення.
Як говорить китайська мудрість: «дорога в тисячу миль починається з першого кроку».
Пропонуємо перші практичні кроки: доцільно здійснити пілотне переобладнання 15-17 БКБ в різних регіонах країни (50 - 75 млн. грн. ($ 2 -3млн.)), одночасно з утепленням цих будинків за програмою «Енергодім» Фонду енергоефективності.

10.ПРИЙНЯТИ РІШЕННЯ
1.Заснувати від імені присутніх на нараді спеціалістів ФЕ України і його дочірню компанію ТДУ, вибрати їх керівні органи (Наглядові Ради ФЕ і ТДУ);
2.Прийняти рішення по 2-3 регіонам країни для пілотного переобладнання одночасно з утепленням будинків (один із регіонів пропонується м.Суми);
3.Офісу Президента дать доручення Кабміну:
3.1.Предоставити 17 грантів малим (ІП)-бізнесам ТДУ ФЕ України для пілотного переобладнання 17 БКБ;
3.2 Розробити програму кредитів на 5 років під 3% годових і с початком повернення «тєла» кредіта через 2 роки для 100 000 малих (ІП)-бізнесів ТДУ ФЕ України, аналогічно програмі дешевих кредитів для мікро- та малого бізнесу;
3.3. Розробити програму надання преференцій малим (ІП)-бізнесам ТДУ ФЕ України –покупцям ТНУ (часткова грошова компенсація до 20..30% покупки ТНУ), аналогічно програмі підтримки фінансування проектів енергоефективності IQ-energy, яка розроблена і фінансується ЄБРР для стімулірования імпорта ТНУ в Україну;
3.4.Звільнити від сплати ПДВ вартість 100 000 ТНУ та блочномодульного обладнання для них;
3.5. Поширити диференційовані за періодом часу тарифи на електроенергію для населення на спожиту електроенергію малими (ІП)-бізнесами ТДУ ФЕ України при виробництві тепла для БКБ (для населення);
3.6. Встановити нічні тарифи на електроенергію малим (ІП)-бізнесам ТДУ ФЕ України при виробництві тепла для БКБ (для населення) на рівні відпускної вартості електроенергії атомних електростанцій;
3.7. Звільнити від податку на прибуток протягом перших 5 років малі (ІП)-бізнеси ТДУ ФЕ України - виробників тепла для БКБ;
3.8.Створити групу супроводу проекту для оперативного вирішення виникаючих питань.
Та інше, додатково запропоноване присутніми на нараді спеціалістами.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Титаренко Юрий Иванович
19 квітня 2020
2.
Сиглович Ярина Олегівна
18 квітня 2020
3.
Гладиш Андрій Михайлович
18 квітня 2020
4.
Іванов Ігор Олександрович
18 квітня 2020
5.
Танцюра Іван Іванович
18 квітня 2020
6.
Бочковська Марина Сергіївна
14 квітня 2020
7.
Середа Вікторія Олександрівна
11 квітня 2020
8.
Титова Ольга Викторовна
07 квітня 2020
9.
Антохін Петро Євгенович
01 квітня 2020
10.
Елисеев Александр Григорьевич
24 березня 2020
11.
Назаренко Михайло Михайлович
16 березня 2020
12.
Шептуха Максим Володимирович
26 лютого 2020
13.
Полищук Александр Александрович
25 лютого 2020
14.
Шпак Діана Миколаївна
25 лютого 2020
15.
Шпак Дмитро Леонідович
25 лютого 2020
16.
Воронянський Євген Олександрович
24 лютого 2020
17.
Голуб Марія Іванівна
23 лютого 2020
18.
Попов Володимир Руфіанович
20 лютого 2020
19.
Дужак Віталій Анатолійович
16 лютого 2020
20.
Такуєв Олександр Валерійович
14 лютого 2020
21.
Більська Наталія Ігорівна
12 лютого 2020
22.
Пастушенко Едуард Петрович
10 лютого 2020
23.
Котін Дмитро Єфимович
09 лютого 2020
24.
Корниенко Игорь Михайлович
08 лютого 2020
25.
Прикордонний Василь Дмитрович
06 лютого 2020
26.
Хистний Андрій Володимирович
05 лютого 2020
27.
Кулеба Сергій Миколайович
05 лютого 2020
28.
Квасневська Наталія Анатоліївна
05 лютого 2020
29.
Востроухов Валентин Володимирович
04 лютого 2020
30.
Задувайло Костянтин Хомич
04 лютого 2020
268
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено