З 1 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України.
Згідно з положеням статті 225 Виборчого кодексу, грошова застава на виборах депутатів обласних, міських (міст з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) та на виборах міського голови (міст з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) становить чотири розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на день початку виборчого процесу, на кожні 10 тисяч виборців відповідного єдиного обласного, міського виборчого округу для кожного виду виборів окремо.
Таким чином, щоб взяти участь у виборах, місцевим партійним організаціям, навіть враховуючи нинішній розмір мінімальної заробітної плати (4 723 грн.), доведеться сплатити значні кошти.
Наприклад, для участі у місцевих виборах у Києві, виходячи з кількості виборців, партійним організаціям доведеться сплатити 4 140 011 грн за висування списку кандидатів у депутати та 4 140 011 грн. за висування кандидата на посаду голови міської ради; у Львові ці суми становлять по 1 122 732 грн.; у Харкові - 2 065 466 грн; у Одесі – 1 382 911 грн.
Слід врахувати, що місцеві вибори відбуватимуться водночас на території всієї України. Отже, участь у них зможуть взяти лише партії, які мають великий фінансовий ресурс і фінансуються з державного бюджету.
У містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше кандидати зможуть висуватися до обласних та місцевих рад лише за партійними списками. Адже самовисування на виборах депутатів обласних, міських (міст з кількістю виборців 90 тисяч і більше) Виборчим кодексом не передбачене.
Реалізація зазначеної норми Виборчого кодексу призведе до того, що у виборах не зможе взяти участь абсолютна більшість політичних сил. Це суперечить принципам демократії, проголошеному курсу на децентралізацію влади і знищує місцеве самоврядування.
Зважаючи на викладене, пропоную Президентові України, як суб’єкту законодавчої ініціативи, внести зміни до статті 225 Виборчого кодексу України в частині визначення розміру грошової застави для участі у місцевих виборах, якими зменшити розмір грошової застави, що забезпечить рівні умови всім суб’єктам виборчого процесу.