На сьогоднішній день більшість вугледобувних підприємств нашої країни вимушені припинити діяльність з видобування вугілля, у зв’язку з незацікавленістю профільного міністерства у розвитку вітчизняної вугільної галузі. Ми вимушені говорити про те, що в Україні спостерігається знищення державного вугледобування, яке є запорукою енергетичної незалежності України.
Зростання імпорту електричної енергії з Росії, Білорусії та Словаччини порушує всі принципи, щодо забезпечення енергетичної незалежності та безпеки України. І вже негативно позначилося на вугільній галузі країни. Як наслідок, теплові станції не купують вугілля українського виробництва, і вітчизняні вугледобувні підприємства не мають можливості реалізовувати видобуте вугілля.
У зв’язку з відсутністю збуту вугільної продукції з листопада 2019 року роботи по шахтам призупинені. Через це підприємства позбавлені можливості своєчасно здійснювати виплату заробітної плати, та інші обов’язкові платежі.
Незважаючи на загострення ситуації в вугільній галузі, шахтарі хочуть працювати у відповідності зі своєю програмою розвитку, зміцнюючи енергетичну незалежність України.
Указом Президента України від 02.12.2019р. №874/2019 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 грудня 2019 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки» Абз. 6 пп.3 п.1 Рішення РНБО передбачено забезпечення вжиття до 1 січня 2020 року вичерпних заходів щодо погашення заборгованості та виплати заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств державної форми власності, запобігання виникненню такої заборгованості в майбутньому, а також щодо укладання договорів з реалізації та відвантаження вугілля, яке накопичилося на складах таких вугледобувних підприємств.
Станом на 29 січня 2020 року Міністерством енергетики ти захисту довкілля не вживається жодних дій з метою врегулювання ситуації щодо укладання договорів з реалізації та відвантаження вугілля та вирішенню питання по виплаті заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств.
Через ситуацію, що склалася в Державному секторі вуглевидобутку в тяжкому становищі, без засобів існування залишилися тисячі українців, яким не має за що забезпечувати свої сім’ї та сплачувати комунальні послуги! Для регіонів, де вугільні підприємства є містоутворюючими питання можливого закриття шахт є дуже гострим, оскільки із закриттям шахт, не буде поповнення місцевих бюджетів, що призведе до вимирання міст регіонів.
Шановний пане Президент, від імені працівників вугільної галузі вимагаємо звільнити Олексія Оржеля з посади міністра енергетики та захисту довкілля України, бо вважаємо, що робота Олексія Анатолійовича та профільного міністерства під його керівництвом спрямована на знищення енергонезалежності України.