Дослідження лейкозу великої рогатої худоби (далі – ВРХ) та вакцинація від сказу собак та котів здійснюється обов’язково (планово) щороку, в рамках Плану протиепізоотичних заходів на поточний рік за рахунок коштів
Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел, не
заборонених законом.
Відповідно до наказу Мінагрополітики № 18 від 13.02.2013 клінічні огляди ВРХ, дослідження на мастит, послуги спеціаліста ветеринарної медицини, профілактичні щеплення собак та котів від інфекційних хвороб здійснюються за кошти власників тварин!
Кошти дійсно можуть братися з населення але крім передбачених законодавством випадків, коли надання цих послуг здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (це зазначено у ст. 99 ЗУ «Про ветеринарну медицину», а саме, оплата проведення заходів щодо профілактики і ліквідації хвороб тварин (крім випадків, передбачених у статті 98 цього Закону).
У ст. 98 ЗУ «Про ветеринарну медицину» вказано, що заходи щодо профілактики, локалізації, за необхідності -
ліквідації хвороб тварин, лабораторно-діагностичні та регулярні
радіологічні дослідження товарів, матеріально-технічне
забезпечення спеціалізованим обладнанням і транспортом, створення
необхідного резерву біологічних, лікувальних та дезінфекуючих
препаратів і засобів, відшкодування витрат на транспортування та
зберігання ветеринарних препаратів, інші ветеринарно-санітарні
заходи, визначені Кабінетом Міністрів України, та забезпечення
виконання планів моніторингу залишкових кількостей ветеринарних
препаратів та забруднюючих речовин у тваринах, продуктах
тваринного походження і кормах, здійснюються за рахунок коштів
Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел, не
заборонених законом.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2008 № 413 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення протиепізоотичних заходів та переліку послуг спеціалістів ветеринарної медицини, які провадять ветеринарну практику, за здійснення обов'язкових або необхідних протиепізоотичних заходів та розмірів їх оплати» (далі постанова КМУ № 413) бюджетні кошти спрямовуються на:
- здійснення заходів з профілактики, локалізації та за необхідності - ліквідації інфекційних і паразитарних хвороб тварин за переліком згідно з додатком 1, до якого входить сказ та лейкоз;
- здійснення профілактичних щеплень і обробки тварин;
- придбання спеціалізованого лабораторного обладнання, індивідуальних засобів захисту, спецодягу, дезінфекційних засобів для персоналу, лабораторних тварин, інструментів, перев'язувального матеріалу, що необхідні для боротьби з інфекційними і паразитарними хворобами тварин, зазначеними у додатку 1, до якого входить сказ та лейкоз;
- використання спеціалізованих транспортних засобів ветеринарної медицини, придбання запасних частин, вузлів, пально-мастильних матеріалів, витрати на оплату послуг телефонного та іншого електронного зв'язку і відрядження, пов'язані із здійсненням заходів щодо запобігання та ліквідації інфекційних і паразитарних хвороб тварин, зазначених у додатку 1, до якого входить сказ та лейкоз;
- придбання ветеринарних препаратів (ветеринарних лікарських і ветеринарних імунобіологічних засобів, антисептиків, дезінфектантів, інсектоакарицидів, дератизацидів, діагностикумів), у тому числі створення резерву ветеринарних препаратів, які застосовуються для профілактики та ліквідації хвороб тварин, зазначених у додатках 1 і 2, до яких входить сказ та лейкоз;
- оплату послуг спеціалістів ветеринарної медицини, які провадять ветеринарну практику (далі - спеціалісти, які провадять ветеринарну практику), за здійснення обов'язкових або необхідних протиепізоотичних заходів згідно з переліком та у розмірах, що затверджені Кабінетом Міністрів України.
Заходи щодо профілактики, локалізації, за необхідності ліквідації інфекційних та інвазійних захворювань тварин, відшкодування витрат на транспортування й зберігання ветеринарних препаратів та інші ветеринарно-санітарні заходи, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 15.08.1992 № 478 «Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів» (далі – постанова КМУ № 478). У додатку 3 Переліку лабораторно-діагностичних досліджень при інфекційних та паразитарних захворюваннях тварин, що проводяться за рахунок коштів державного бюджету, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів затвердженого вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України, інфекційна хвороба лейкоз ВРХ та сказ включена до даного переліку, і заходи щодо діагностики та ліквідації лейкозу ВРХ та сказу здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів.
Під час щорічних обов’язкових (планових) загальнодержавних протиепізоотичних заходів за клінічний огляд плата не передбачена. Тобто не може бути так, щоб дослідження на лейкоз ВРХ зробили безкоштовно, а потім узяли гроші за огляд ВРХ. Як і зазначено у вищевказаних наказах, клінічний огляд оплачується тільки у тому разі, якщо йдеться про профілактичний карантин та лікування. Інакше кажучи, клінічний огляд проводиться за умови переміщення (продажу) худоби за межі господарства, або коли тварина захворіла й було викликано лікаря.
Надання консультацій лікарем ветеринарної медицини та клінічний огляд ВРХ відноситься до ветеринарно-санітарних заходів (наказ Мінагрополітики № 18) і відповідно до ст. 98 ЗУ «Про ветеринарну медицину», постанови КМУ № 478 «Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів» та постанови КМУ № 413 здійснюється за державний та місцеві бюджети.
Як і зазначено в наказі Мінагрополітики № 18, клінічний огляд оплачується тільки у тому разі, якщо йдеться про профілактичний карантин та лікування. Інакше кажучи, клінічний огляд проводиться за умови переміщення (продажу) худоби за межі господарства, або коли тварина захворіла й було викликано лікаря.
Дослідження на мастит та послуги спеціаліста ветеринарної медицини відповідно до наказу Мінагрополітики № 18 здійснюється за державний та місцеві бюджети (в кінці наказу зазначено *крім передбачених випадків коли надання послуг здійснюється за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Профілактичні щеплення собак та котів відносяться до ветеринарно-санітарних заходів (наказ Мінагрополітики № 18) і відповідно до ст. 98 ЗУ «Про ветеринарну медицину», постанови КМУ № 478 «Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів» та постанови КМУ № 413 здійснюється за державний та місцеві бюджети.
Враховуюче те що вказані послуги є протиепізоотичними заходами і не потребують будь-яких заяв від людей чи актів виконаних робіт, разом з договорами на їх здійснення, працівники ветлікарень по Сумській області не надають роз’яснення людям щодо процедури підписання вищевказаних документів, адже ці документи підписуються власниками тварин коли ті самостійно прийняли рішення про виклик ветлікаря щоб той здійснив певні маніпуляції, а у випадку з державними, обов’язковими (плановими) протиепізоотичними заходами вищезазначені документи не підписуються, а ставиться лише підпис власника тварини у відповідних відомостях і зазначені послуги надаються безкоштовно.
Тобто вищезазначені послуги можуть надаватися платно, коли власних худоби викликав ветлікаря і можуть надаватися безкоштовно в рамках планових (обов’язкових) протиепізоотичних заходів.
На даний час ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області не надає конкретних роз’яснень населенню щодо фінансування вакцинації тварин від сказу, дослідження ВРХ на лейкоз та при весняних виводках ВРХ. Державні ветлікарі всієї області змушують населення підписувати договори на надання ветеринарних послуг та заяви на надання цих послуг, а по законодавству (ПКМУ від № 413 від 23.04.2008 та ст. 98 ЗУ «Про ветеринарну медицину) всі ці послуги здійснюються за державний та місцеві бюджети.
Пропоную здійснити перевірку ГУ Держпродспоживслужби в сумській області на предмет взяття державними ветлікарями області грошових коштів з населення за вакцинацію тварин від сказу, здійснення дослідження крові ВРХ на лейкоз та при проведенні весняних виводків ВРХ, адже всі ці заходи відносяться до планових (обов’язкових) протиепізоотичних заходів і здійснюються за рахунок державного та місцевих бюджетів.