Президенту України
Лупоносов Ілля Володимирович.
м.Києв, вул Донецька 8а
+380632468118
ГОЛОВА ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ
"ВСЕУКРАЇНСЬКА ГІЛЬДІЯ ЕКСПЕРТІВ
ПРОМИСЛОВОЇ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ПРАЦІ"
Змушений звернутись до Вас, пане Президенте, з приводу неоднозначних дій Кабінету міністрів України спрямованих на знищення науково-технічного потенціалу України, а саме експертно-технічних установ, незалежних технічних експертів та спеціалістів,
які працюють в області промислової безпеки та охорони праці.
Всі ми на теперішній час стали свідками руйнації системи санепідемстанцій України. На жаль, ніхто з нас на теперішній час не усвідомлює наслідків такої руйнації, які ми будемо спостерігати вже по завершенні пандемії.
Наступним кроком масштабної державної руйнації є система охорони праці та промислової безпеки, що приведе до зростання кількості постраждалих на виробництвах і не тільки.
Прийняття 03 березня 2020 року Кабінетом міністрів України постанови № 207 «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» спрямовано нібито на дерегуляцію бізнес-процесів, а насправді вони спрямовані на знищення незалежного контролю за порушеннями в галузі охорони праці, що призведе до відсутності відповідальності за наслідки спричинені такими порушеннями.
Вважається, що самодекларування проведення небезпечних робіт зніме навантаження на бізнес! Але ж за подання неправдивої інформації не передбачає ніякої відповідальності. Власник згідно зновою постановою має право сам оцінювати стан свого обладнання та проводити аналіз матеріальної бази підприємства для виконання робіт, які можуть загрожувати життю та здоров'ю людей, і не тільки співробітників, оскільки обладнання підвищеної небезпеки
переміщається не тільки по закритій території підприємств, а й за межами таких підприємств. Самі оцінюють, самі заповнюють та самі подають декларацію в Держпрацю, яка не має право її перевіряти, а лише реєструє! Ви гадаєте у власника є бажання та можливості самостійно проводити оцінку стану системи охорони праці та стан обладнання на підприємстві? Держава фактично самоусунулась від контролю за безпекою людей - ГРОМАДЯН УКРАЇНИ! Хто відповідатиме за нещасні випадки на виробництві, за травмування громадян під час експлуатації ліфтів, дитячих атракціонів, тощо? Може Олексій Гончарук, який підписав цю Постанову в останній день свого перебування на посаді Уряду? Хто буде виплачувати за неналежне виконання керівниками підприємств вимог охорони праці та відсутність регуляції додаткові витрати у вигляді пенсійного забезпечення інвалідів та страхових виплат - Олексій Гончарук? Ні, Держава!
Тривалий час експерти з охорони праці по всій території України зіштовхуються з чималою кількістю порушень в галузі охорони праці на підприємствах України під час проведення робіт підвищеної небезпеки та під час експлуатації машин та механізмів, які за даними Українського союзупромисловців і підприємцівзастаріли морально та фізично у кількості 80% від загальної кількості обладнання. Так, слід зазначити, що вихід експерта на підприємство зазвичай закінчується визначенням переліку проблемних питань на підприємстві, які останнє має усунути для отримання позитивного висновку експертизи та, в подальшому, отримання дозволу. Експертні установи в нашій країні єпершою ланкою контролю охорони праці, оскільки правова свідомість керівників підприємств в нашій країні доволі далека від європейської правової свідомості.
Після підписання в 2014 р Угоди про асоціацію між Україноюі ЄС наша країна взяла чіткий курс навпровадження європейських підходів увсіх сферах діяльності, в тому числіі в питаннях ставлення до безпеки праці людини. Визнання їх пріоритетними в виробничих процесах підприємств. Так, постанова №1107 давно потребує змін, але тільки після того, як буде підготовлена інша модель функціонування системи технічної експертизиабо аудиту і впроваджені нові підходи щодо забезпеченняроботодавцями безаварійної експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.
Однак,при розробці проекту постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки” саме фахові експерти у галузі охорони праці залучені не були. Ми зверталисядо Кабінету Міністрів, Парламенту та до Вас, шановний пане Президент з вимогою врахувати пропозиції та зауваження до проекту Постанови про внесення змін до Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011, але наші пропозиції були проігноровані. А при прийняті цієї постанови не враховано результати голосування на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України ( 1090 проголосувало за, та 4179 проголосувало проти цієї постанови), більш того, прийнятий документ відрізняється від викладеного раніше на сайті тапринятий з порушенням процедур! Так чиї інтереси так грубо лобіюються Кабінетом Міністрів України?
Що стосується безпосередньо фахівців – експертів, то згідно з вимогами чинного законодавства (Порядку атестації фахівців, які мають право проводити технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування підвищеної небезпеки в діючої редакції), до підготовки експертів технічних з промислової безпеки допускаються особи, які мають ступінь вищої освіти магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста) за спеціальністю технічного спрямування та практичний стаж роботи на посадах відповідного технічного профілю не менше трьох років.
В провадження в дію Постанови в редакції від 03 березня 2020 року призведе до втрачання в нашому суспільстві технічних експертів, на підготовку яких держава також витрачала грошові кошти. Ви, пане Президент, ще в своїй інавгураційній промові згадали, що хотіли би мотивувати українців, що живуть за кордоном, задуматися про повернення. Але ж дії Уряду штовхають фахівців вищого рівня їхати за кордон, оскільки нашій країні вони не потрібні через те, що хтось не хоче, що б існував контроль за безпечним проведенням робіт!
Ми, Ваші виборці, які мають родини, сплачують податки розраховуємо на Вашу підтримку та розуміння в складному для нас життєвому питанні.
І останнє:
Фахівці Британії в результаті проведеного дослідженнявиявили закономірність: країниз розвиненою культурою охорони праці відрізняються високою конкурентоспроможністю насвітовому ринку, і навпаки.Відсутність належного рівнябезпеки призводить до зниженняпродуктивності. Формула «ефективне управління виробництвом +охорона праці = підвищення продуктивності»підтверджена часом. Так куди ми йдемо, пане Президенте, до країни з високою конкурентоспроможністю, чи в доісторичну еру? В якій країні будуть жити наші діти? В країні
де людське життя нічого не варте?
На підставі вищезазначеного ми вимагаємо:
1. Негайно скасувати дію постанови № 207 «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», прийняту 03 березня 2020 року Кабінетом міністрів України. Надати до Держпраці на доопрацювання та детальне обговорення цього проекту змін з усіма зацікавленими сторонами, бо вважаємо що він не відповідає вимогам безпечної експлуатації устаткування підвищеної небезпеки та не враховує сьогодення.
2. Вирішити питання щодо проведення службової перевірки по вищевказаним фактам проти службових осіб, які вносять антинародні, антидержавні проекти нормативно-правових актів на обговорення, сприяють їх прийняттю та погоджують їх зміст в супереч встановленим процедурам.
3. Зобов’язати Міністерство соціальної політики України при розробці та обговоренні нормативно-правових актів в галузі охорони праці залучати представників незалежного експертного середовища, а саме представників нашій гільдії.
Лупоносов Ілля Володимирович