№22/093556-еп

Негайно посилити гасіння катастрофічних пожеж у Чорнобильській зоні, звернутися за допомогою до міжнародних організацій та іноземних держав

Автор (ініціатор): Мирний Сергій Вікторович
Дата оприлюднення: 21 квітня 2020
Для гасіння катастрофічних пожеж у Чорнобильській зоні та поряд із нею в Київській та Житомирській областях необхідно негайно розширити і реорганізувати дії з їх ліквідації, та звернутися за допомогою до міжнародних організацій та іноземних держав. Вже майже 20 днів відбувається найбільша чорнобильська пожежа за всю історію незалежної України, за весь післяаварійний період. Причому горять радіаційно забруднені території та об’єкти, що загрожує поширенням радіації територіями України та суміжної Білорусі.

Вже згоріли десятки квадратних кілометрів лісу, трав’яних та болотних ділянок, більше десяти сіл, з них кілька жилих, безліч будівель в Зоні і поза нею, автомобілі. Вогонь вдалося зупинити тільки на підступах до міста Чорнобиль – центру управління та бази кількох тисяч працівників Зони, – а виселене місто Поліське вигоріло. Пожежа відбувається поряд із об’єктами критичної інфраструктури, зокрема радіаційними та ядерними, а також історично-культурними пам’ятками-кандидатами до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО, процедура номінації яких розпочата державною міжвідомчою групою. Столиця держави Київ кілька днів була в диму й кіптяві, і стала лідером із забруднення повітря серед міст світу. Задимленість вже шкодить здоров’ю величезної кількості жителів Києва та безлічі населених пунктів, і загрожує життю та майну багатьох українців та українок.

Зараз продовжує існувати безліч загорянь – від місцевого тління недозагашених територій до пожеж, що охоплюють квадратні кілометри лісу, в тому числі біля жилих поселень. Вогонь продовжує розповсюджуватись, і може перекинутись на лісові масиви та населені пункти Білорусі; за цього сценарію доведеться компенсувати збитки ще й іншій державі. На додачу, ЗМІ всього світу уважно слідкують за Чорнобильською пожежею, постійно інформують про неї, що створює Україні негативний імідж.

Незважаючи на героїчні зусилля пожежників, лісників, волонтерів, пожежу вдалося призупинити лише тому, що в один із днів пішов дощ, а вітер зменшився. Тобто фактично зупинення пожежі критичним чином залежить від погоди – а вона, за прогнозом, сприятиме новій, ще більш потужній хвилі пожеж, з можливим виносом радіації за межі Чорнобильської зони.

Неповний перелік причин, із-за яких ці пожежі, що продовжуються, стали реальною загрозою національній безпеці – це недооцінка масштабу небезпеки, запізніла реакція, відсутність стратегії придушення пожежі, переоцінка своїх можливостей, погане інформування суспільства та вищого керівництва, перепони волонтерам.
НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗМІНИТИ ПІДХІД, ОРГАНІЗАЦІЮ і МАСШТАБ ОПЕРАЦІЇ З ЛІКВІДАЦІЇ ПОЖЕЖІ на ПІВНОЧІ УКРАЇНИ і в ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ."

Зокрема, необхідно НЕГАЙНО:
- Звернутись за допомогою до міжнародних організацій та іноземних держав, в першу чергу до Білорусі (яка, за нашою інформацією, з тривогою стежить за пожежею, має напоготові й готова таку допомогу надати).
- Залучити до гасіння значно більші ресурси самої України, зокрема:
* технічні – як ДСНС, так і НацГвардії та ЗСУ, інших держструктур; ширше залучити авіацію;
* людські – вказаних держструктур, а також волонтерів (в т.ч. із числа місцевих жителів), в першу чергу для догашення тліючих місць, особливо поза зоною відчуження. Організувати за місцем проживання та роботи постійні волонтерські пожежні загони (і в подальшому забезпечити їх постійне функціонування, надати їм технічні засоби, провести відповідну підготовку).
- Підготувати протипожежні смуги навколо світових культурно-історичних пам’яток, в першу чергу покинутого міста Прип’ять та колишнього військової бази «Чорнобиль-2» (антен та всього містечка), організувати постійний і ефективний моніторинг їх пожежної загрози.
- Забезпечити посилену, ефективну охорону периметру та самої Чорнобильської зони.
- Організувати оперативне 24/7 та чесне інформування про пожежу та її подолання, створити для цього спеціальну гарячу лінію та прес-центр.
- Для управління ліквідацією цієї пожежі створити орган з адекватними повноваженнями, а саме Урядову комісію з вищих представників МВС, Міноборони, Міненергетики та екології, МОЗ, Мінсоцполітики, МЗС, ДАЗВ та інших задіяних структур, за участі представників місцевої адміністрації та громадських організацій волонтерів, які вже зробили внесок у цю діяльність. За роботу Урядової комісії та її наслідки має відповідати особисто Президент чи Прем’єр-Міністр.

Ця катастрофічна пожежа відбувається на Чорнобильській радіоактивній землі і, на жаль, до цього часу великою мірою за чорнобильським сценарієм. Нагадаю, що Чорнобиль зламав хребет Радянському Союзу. Для уникнення можливих масштабних екологічних, соціальних та політичних наслідків катастрофічних Чорнобильських пожеж треба реагувати НЕГАЙНО, і задіяти до цього всі наявні можливості демократичної держави та громадянського суспільства України, всієї міжнародної спільноти.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Дукова Ірина Ігорівна
21 липня 2020
2.
Тимченко Микола Миколайович
21 липня 2020
3.
Доценко Марія Ігорівна
21 липня 2020
4.
Шкаревський Віктор Миколайович
20 липня 2020
5.
Шувалова Наталя Геннадіївна
20 липня 2020
6.
Запорожець Олександр Павлович
20 липня 2020
7.
Хвастов Вячеслав Володимирович
20 липня 2020
8.
Нагорна Тетяна Олександрівна
19 липня 2020
9.
Шумський Денис Олександрович
19 липня 2020
10.
Солдатенко Валерій Володимирович
19 липня 2020
11.
Буянов Іван Олегович
19 липня 2020
12.
Іноземцева Ольга Олексіївна
19 липня 2020
13.
Стовбир Олександр Олександрович
19 липня 2020
14.
Письменна Олена Вікторівна
19 липня 2020
15.
Лютко Володимир Мирославович
18 липня 2020
16.
Могила Надія Сергіївна
18 липня 2020
17.
Гойгел-Сокол Лариса Георгиевна
18 липня 2020
18.
Вовк Ярослав Андрійович
18 липня 2020
19.
Горовий Ярослав Анатолійович
18 липня 2020
20.
Платонов Олександр Миколайович
18 липня 2020
21.
Рашевська Катерина Володимирівна
18 липня 2020
22.
Пограничний Юрій Анатолійович
18 липня 2020
23.
Колесник Анастасія Олександрівна
18 липня 2020
24.
Тараненко Світлана Олександрівна
17 липня 2020
25.
Лях Артем Анатолійович
17 липня 2020
26.
Труфанов Андрій Леонідович
17 липня 2020
27.
Друзь Александр Владимирович
17 липня 2020
28.
Нікішов Андрій Володимирович
17 липня 2020
29.
Хватков Юрій Сергійович
17 липня 2020
30.
Бубнова Ольга Олеговна
17 липня 2020
2872
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено