Для гасіння катастрофічних пожеж у Чорнобильській зоні та поряд із нею в Київській та Житомирській областях необхідно негайно розширити і реорганізувати дії з їх ліквідації, та звернутися за допомогою до міжнародних організацій та іноземних держав. Вже майже 20 днів відбувається найбільша чорнобильська пожежа за всю історію незалежної України, за весь післяаварійний період. Причому горять радіаційно забруднені території та об’єкти, що загрожує поширенням радіації територіями України та суміжної Білорусі.
Вже згоріли десятки квадратних кілометрів лісу, трав’яних та болотних ділянок, більше десяти сіл, з них кілька жилих, безліч будівель в Зоні і поза нею, автомобілі. Вогонь вдалося зупинити тільки на підступах до міста Чорнобиль – центру управління та бази кількох тисяч працівників Зони, – а виселене місто Поліське вигоріло. Пожежа відбувається поряд із об’єктами критичної інфраструктури, зокрема радіаційними та ядерними, а також історично-культурними пам’ятками-кандидатами до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО, процедура номінації яких розпочата державною міжвідомчою групою. Столиця держави Київ кілька днів була в диму й кіптяві, і стала лідером із забруднення повітря серед міст світу. Задимленість вже шкодить здоров’ю величезної кількості жителів Києва та безлічі населених пунктів, і загрожує життю та майну багатьох українців та українок.
Зараз продовжує існувати безліч загорянь – від місцевого тління недозагашених територій до пожеж, що охоплюють квадратні кілометри лісу, в тому числі біля жилих поселень. Вогонь продовжує розповсюджуватись, і може перекинутись на лісові масиви та населені пункти Білорусі; за цього сценарію доведеться компенсувати збитки ще й іншій державі. На додачу, ЗМІ всього світу уважно слідкують за Чорнобильською пожежею, постійно інформують про неї, що створює Україні негативний імідж.
Незважаючи на героїчні зусилля пожежників, лісників, волонтерів, пожежу вдалося призупинити лише тому, що в один із днів пішов дощ, а вітер зменшився. Тобто фактично зупинення пожежі критичним чином залежить від погоди – а вона, за прогнозом, сприятиме новій, ще більш потужній хвилі пожеж, з можливим виносом радіації за межі Чорнобильської зони.
Неповний перелік причин, із-за яких ці пожежі, що продовжуються, стали реальною загрозою національній безпеці – це недооцінка масштабу небезпеки, запізніла реакція, відсутність стратегії придушення пожежі, переоцінка своїх можливостей, погане інформування суспільства та вищого керівництва, перепони волонтерам.
НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗМІНИТИ ПІДХІД, ОРГАНІЗАЦІЮ і МАСШТАБ ОПЕРАЦІЇ З ЛІКВІДАЦІЇ ПОЖЕЖІ на ПІВНОЧІ УКРАЇНИ і в ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ."
Зокрема, необхідно НЕГАЙНО:
- Звернутись за допомогою до міжнародних організацій та іноземних держав, в першу чергу до Білорусі (яка, за нашою інформацією, з тривогою стежить за пожежею, має напоготові й готова таку допомогу надати).
- Залучити до гасіння значно більші ресурси самої України, зокрема:
* технічні – як ДСНС, так і НацГвардії та ЗСУ, інших держструктур; ширше залучити авіацію;
* людські – вказаних держструктур, а також волонтерів (в т.ч. із числа місцевих жителів), в першу чергу для догашення тліючих місць, особливо поза зоною відчуження. Організувати за місцем проживання та роботи постійні волонтерські пожежні загони (і в подальшому забезпечити їх постійне функціонування, надати їм технічні засоби, провести відповідну підготовку).
- Підготувати протипожежні смуги навколо світових культурно-історичних пам’яток, в першу чергу покинутого міста Прип’ять та колишнього військової бази «Чорнобиль-2» (антен та всього містечка), організувати постійний і ефективний моніторинг їх пожежної загрози.
- Забезпечити посилену, ефективну охорону периметру та самої Чорнобильської зони.
- Організувати оперативне 24/7 та чесне інформування про пожежу та її подолання, створити для цього спеціальну гарячу лінію та прес-центр.
- Для управління ліквідацією цієї пожежі створити орган з адекватними повноваженнями, а саме Урядову комісію з вищих представників МВС, Міноборони, Міненергетики та екології, МОЗ, Мінсоцполітики, МЗС, ДАЗВ та інших задіяних структур, за участі представників місцевої адміністрації та громадських організацій волонтерів, які вже зробили внесок у цю діяльність. За роботу Урядової комісії та її наслідки має відповідати особисто Президент чи Прем’єр-Міністр.
Ця катастрофічна пожежа відбувається на Чорнобильській радіоактивній землі і, на жаль, до цього часу великою мірою за чорнобильським сценарієм. Нагадаю, що Чорнобиль зламав хребет Радянському Союзу. Для уникнення можливих масштабних екологічних, соціальних та політичних наслідків катастрофічних Чорнобильських пожеж треба реагувати НЕГАЙНО, і задіяти до цього всі наявні можливості демократичної держави та громадянського суспільства України, всієї міжнародної спільноти.