№22/094192-еп

Виведення з тіні ринку житлової нерухомості на умовах для людей!

Автор (ініціатор): Подлесний Павло Дмитрович
Дата оприлюднення: 27 квітня 2020
Пропоную вивести з тіні ринок оренди нерухомості в Україні, зробивши це хоч раз на умовах, в яких громадяни будуть партнерами держави і у громадян не буде бажання ухилятись від оплати податків та зборів.
По даним, які можна знайти в мережі інтернет мінімум 90% довготривалої оренди житлової нерухомості в Україні є в тіні. Чому це відбувається?:
1. Розмір податку, який необхідно оплачувати достатньо високий (якщо враховувати співвідношення вартості купівлі нерухомості, ризиків та ціни оренди), ФО має оплачувати фактично 1/5 вартості орендної оплати.
2. Відсутність важелів щодо ефективного контролю даного ринку з боку держави.
Отже, державої створені такі умови, які самі «заганяють» даний ринок у тінь.
Які є варіанти вирішення?
Можна «нагнути» знову людей і знайти методи, щоб усі платили 18% від здачі, хто в такому випадку постраждає в першу чергу? Орендарі, тобто звичайні люди, які у більшості немають свого житла та з рештою і весь ринок нерухомості: привітні підприємці, будівельні компанії.
Пропоную створити умови для виводу ринку з тіні на умовах ДЛЯ ЛЮДЕЙ!:
1. Створити можливість легкої реєстрації житла як такого, яке здається в оренду:
- створити загальнонаціональний закритий портал, де власники житла можуть онлайн пройти реєстрацію, вказавши свої дані та дані квартири, дані свідоцтва на право власності, через банк ID або інші інструменти, а також легко скасувати цю реєстрацію. Тим самим легалізувати таку здачу;
- створити можливість оплати податку онлайн на самому порталі;
- сворити можливість реєстрації для нерезедентів, при тому, щоб вони могли платником податку вказувати будь яку особу, резидента, яка зобовязується вносити цю оплату за власника (агент нерухомості, управлінська компанія, довірена особа)
- ввести кримінальну відповідальність за розголошення або передачу третім особам особистої інформації за порталу щодо квартир (окрім рішення суду), які здаються та їх власників для адміністрації порталу та тих, хто має доступ.
2. Змінити систему оподаткування довготривалої оренди нерухомого житлового майна:
2.1 Змінити КВЕД 68.20, а саме з: «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» на: «Надання в оренду й експлуатацію орендованого нерухомого майна» (а також забрати інформацію про «власне» майно з тексту опису КВЕДу
Тобто, для здачі власного житлого майна немає бути потреби у реєстрації ФОП
2.2 Розділити податки для двох категорій:
Для власників квартир:
- ввести новий вид оподаткування для квартир, які здаються в оренду, тобто реєструється на порталі, без привязки до вартості оренди, а з привязкою до площі квартири. Наприклад, пропоную ввести податок в розмірі 0,1% від мінімальної заробітньої плати за 1 кв.м. (наприклад, податок з квартири площою 50кв.м. на сьогодні = 4723грн/0,1%*50=236,15грн);
- кожен податок буде оплачуватись за квартиру. Якщо людина володіє декількома квартирами, площі не сумуються;

Для підприємців:
- змінити пункт 291.5.3 ПКУ, а саме забрати з нього: «житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів»
- короткострокова оренда квартир терміном до 1 місяця має надаватись виключно юридичними особима або фізичними особами підприємцями, тобто для такої здачі, в тому числі і власник квартири зобовязаний бути зареєстрований як ФОП.
2.3 Ввести мараторій на зміни % оподаткування на термін 5-10 років
3. Ввести дадатковий контроль та суворіші покарання за ухилення від сплати цих податків:
- штраф за несплату податку за оренду ввести в районі 50тис.грн за квартиру
- при реєстрації на порталі давати власнику унікальний код (який власник може генерувати під конкретного орендаря), який має бути обовязково вказаний в договорі оренди та за яким орендар, агент нерухомості чи контролюючий орган можуть перевірити на порталі чи зареєстрована дана адреса, ввівши адресу+даний код.
- за відсутності цього коду в договорі чи відсутності реєстрації даної квартири, дати можливість подачі такої інформації орендарю у відповідні органи та ввести грошове заохочення, в розмірі 10% від розміру штрафу після його сплати.
4. Кошти, які отримані у вигляді податків розділити 70% до місцевого бюджету того регіону,де знаходиться квартира, 30% до державного бюджету
Що дадуть такі зміни?
Нажаль порахувати точні цифри не можливо, бо інформації у відкритих джерелах практично немає. В мережі інтернет є ось така стаття за 2018р, де вказано від Міністерства регіонального розвитку, що приблизна кількість орендуючих в Україні 1.4млн, але там ж вказано, що реальні цифри непевно набагато більші.
Давайте допустимо, що в Україні здають в оренду близько 1млн. квартир, нехай середня площа однієї квартири = 50кв.м.,відповідно, згідно цих змін у бюджети з 1млн. квартир в місяць поступить 236,15млн.грн, за рік це 2833,8млн.грн. Це орієнтовні цифри, адже ми ніколи не дізнаємось реальних доки ця сфера буде в тіні.
Для чого потрібно знизити % податку за таку оренду? Для того, щоб власники квартир змогли здавати свою нерухомість легально на зручних і зрозумілих умовах, які не будуть заберати левову частку від суми оренди, адже окрім купівля самої нерухомості необхідно її обладнати та утримувати в житловому стані , а орендарі не відчули суттєвого зростання цін на оренду та разом з тим ці дві сторони будуть розуміти, що відтепер вони зможуть легко вирішити свої відносини у судовому порядку. Відповідно ринок нерухомості буде стрімкіше розвиватись, адже люди, які планують інвестувати в нерухомість будуть розуміти, що діють прозорі та комфортні умови.
Відміна обмеження у 100кв.м. для ФОП, які здають квартири у короткотривалу оренду, дасть можливість для бюджету також отримувати більші надходження та виведе і цю сферу з тіні, створить комфортні та реальні умови для ведення підприємницької діяльності, а це тисячі робочих місць, які самозайняті люди створюють для себе, своїх сімей, а також інших людей, в той момент, коли держава не може забезпечити людей роботою, а також покращують туристичну привабливість як для внутрішніх так і закордонних туристів, що також збільшує надходження у бюджет.
Нові умови оподаткування нерухомості також позитивно вплинуть на агенства нерухомості, компанії з управління нерухомості. Це буде сприяти покращенню якості послуг таких агенств, створенню нових робочих місць, а також вивід з тіні сфери посередницьких послуг, адже сьогодні посередники зобовязані надавати інформацію про свої договори у відповідні органи, але відсутність легальної здачі в оренду створює перешкоди для легальної роботи агенств нерухомості.
Ну і звичайно це допоможе підприємцям у виході з карантину.
Дуже велике прохання не брати з цих пропозицій тільки пропозиції щодо контролю.
ДавайТЕ приймете щось для людей нарешті, а не тільки для МВФ.
Дякую
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Артимук Іван Миколайович
25 липня 2020
2.
Щиковський Ігор Олександрович
24 липня 2020
3.
Ямборко Андрiй Олегович
21 липня 2020
4.
Віноградов Віталій Валерійович
19 липня 2020
5.
Петанов Юрий Леонидович
18 липня 2020
6.
Бокатов Валерій Валерійович
13 липня 2020
7.
Кириченко Виктор Нестерович
10 липня 2020
8.
Новохатский Вячеслав Иванович
10 липня 2020
9.
Мироненко Оксана Ігорівна
09 липня 2020
10.
Чаусовский Олег Абрамович
09 липня 2020
11.
Хренов Александр Владимирович
09 липня 2020
12.
Гладиш Тетяна Михайлівна
05 липня 2020
13.
Волохова Наталя Владиславівна
27 червня 2020
14.
Вахтель Катерина Володимирівна
08 червня 2020
15.
Бессікало Влада Даніїлівна
29 травня 2020
16.
Соснов Микола Олександрович
26 травня 2020
17.
Шкрабюк Валентина Михайлівна
24 травня 2020
18.
Зозуля Марина Владиславівна
14 травня 2020
19.
Пасєка Альона Сергіївна
11 травня 2020
20.
Ільченко Юрій Євгенович
09 травня 2020
21.
Власенко Маріанна Андріївна
08 травня 2020
22.
Савчук Олександр В'ячеславович
07 травня 2020
23.
Новік Дмитро Володимирович
04 травня 2020
24.
Колесник Світлана Валеріївна
04 травня 2020
25.
Залуський Євген Іванович
04 травня 2020
26.
Денисова Ірина Сергіївна
03 травня 2020
27.
Селіванов Андрій Володимирович
03 травня 2020
28.
Бредіхін Григорій Миколайович
03 травня 2020
29.
Введенский Владимир Валентинович
03 травня 2020
30.
Мусяла Світлана Миколаївна
02 травня 2020
87
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено