У процесі своєї фінансово-господарської діяльності комунальні підприємства формують доходи і здійснюють витрати.
Дохід визначається "за методом нарахування" - нараховується дохід від реалізованої послуги з управління багатоквартирним будинком.
Витратами звітного періоду визнається зменшення активів, в т.ч. матеріалів, які підтвердженні первинними документами.
Фінансовий результат до оподаткування формується шляхом визначення різниці між доходами та витратами.
Результати діяльності підприємств залежать від дії факторів внутрішнього (зовнішнього) економічного середовища. Запровадження певних карантинних заходів призвело до зниження економічної активності, що в свою чергу позначилось на фінансово-господарській діяльності комунальних підприємств.
Через різке зменшення надходжень коштів від мешканців за спожиті послуги підприємства фактично втратили фінансову можливість організовувати господарську діяльність. Заборгованість за надані послуги стрімко зростає.
Обов'язок першочергової сплати податків, зборів, виплати зарплати, а також перерахування коштів за надані послуги з техобслуговування ліфтів, вивезення ТПВ та енергопостачання унеможливлює придбання матеріалів, товарів, передбачених для здійснення господарської діяльності, в повному обсязі.
Запланований обсяг робіт з поточного ремонту спільного майна багатоквартирних будинків виконується частково через те, що придбання значної кількості товарів, матеріалів можливе лише при умові попередньої оплати. Тобто, діяльність підприємств залежить від суми обігових коштів на поточному рахунку.
Отже, в період впровадження обмежувальних заходів, збалансованість між доходами і витратами втрачено, внаслідок чого визнані витрати необгрунтовано занижено, а фінрезультат (прибуток) - завищено. Така ситуація склалась через те, що дохід визначається за методом нарахування (не зважаючи на суму коштів, поступлених на рахунок підприємства), а частина витрат визнається тільки після оплати матеріалів.
При складанні квартальної фінансової звітності за 1 квартал 2020 року виникає питання щодо визначення розміру фінрезультату та обов'язковості подання звіту "Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями", з подальшою сплатою визначених сум до бюджету. За даних обставин це призведе до невиправданого вилучення певної суми обігових коштів так необхідних в даний час.
Підсумовуючи усе вищенаведене, а також враховуючи низку внесених змін до чинного законодавства на період карантину, які спрямовані на підтримку економіки нашої країни, просимо Вас розглянути на належному рівні можливість позитивного вирішення питання щодо тимчасової відміни:
1. Подання звіту "Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями" за підсумками I кварталу, півріччя, трьох кварталів звітного року.
2. Сплати частини чистого прибутку (доходу) за підсумками I кварталу, півріччя, трьох кварталів звітного року.
3. Розрахунку і сплати авансових внесків із податку на прибуток під час виплати дивідендів за підсумками I кварталу, півріччя, трьох кварталів звітного року.
Варто зауважити, що дані дії будуть доречними з огляду на те, що саме суб'єкти господарювання шляхом своєчасної сплати податків, зборів та виплати зарплати забезпечують стабільність економіки міст та країни в цілому.
З повагою,
депутат Кам'янець-Подільської міської ради Володимир Костинюк