В 2018 році введений в дію наказ Міністра оборони України №606 від 20 листопада 2017 року про «Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України та ліцеїстами військових ліцеїв».
Серед новел документу з'явився передостанній абзац, пункту 2. Під час виконання бойових та навчально-бойових завдань, розділу III. Правила носіння польової (морської службової) форми одягу:
«Усім категоріям військовослужбовців під час бойових та навчально-бойових завдань дозволяється мати бороду та вуси за умови, що вони мають відповідати вимогам гігієни і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження.»
¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬В Статуті внутрішньої служби Збройних Сил України, який затверджено Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV йдеться про те, що «Зачіска військовослужбовця, а також вуса, борода, якщо вони є, мають відповідати вимогам гігієни і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження. Носіння бороди дозволяється за наявності медичних показань." (пункт 242, "Додержання правил особистої гігієни").
Але зараз вже 2020 рік і деякі правила, які трактуються Статутом прийнятим ще в далекому 1994 році морально застарілі та не відповідають умова сьогодення та й історії нашого війська загалом.
Борода у чоловіків мала приблизно те саме значення, що й коса у жінок. Це був символ - чоловічності, мудрості, честі й гідності. Чоловіків без бороди на Київській Русі майже не було, а у тих, у кого вона не росла - звали жоноликими і не мали жодних справ. Чоловікові без бороди дуже важко було створити сім'ю, він вважався нездатним до продовження роду. Борода була своєрідним "інструментом", котрий допомагав налаштуватися, заглибитися, поринути у суть проблеми. Крім психологічної допомоги, борода була ще й індикатором здоров'я. По ній визначалась фізична та статева сила чоловіка. Вважалося, чим густіша борода у чоловіка, тим краще його "порода".
Відомо гарні вуса носили наші славетні козаки, а бороду носив гетьман Петро Сагайдачний. Цю традицію він взяв із магнатсько-шляхетського середовища, в якому до початку свого козакування провів частину свого життя.
Норвежці, канадці, швейцарці, данці, італійці, іспанці, американці, навіть колишні представники "соцтабору" угорці можуть дозволити собі невеличкі борідки.
В арміях багатьох країн в тому числі країн НАТО, до стандартів яких ми прагнемо, борода - це щось таке, що не ламає загальних правил.
Візьмемо приклад наших великих друзів – Канадців. До речі, сама велика українська діаспора знаходиться в Канаді. Міністерство оборони Канади видало наказ, який офіційно дозволяє військовослужбовцям носити бороди. Окремі обмеження накладаються на службовців військово-морського флоту.
У документі містяться чіткі інструкції щодо догляду за бородою. Вона не може бути довшою за 2 см, при цьому шия і вилиці повинні бути ретельно поголені. Командири можуть наказати своїм підлеглим поголитися з міркувань безпеки або через іншу службову необхідність.
Морякам також дозволено носити бороди, але тільки на березі. Перед виходом у море все одно потрібно поголитися. У відомстві побоюються, що густа рослинність на обличчі не дасть змоги щільно надіти протигаз або респіратор.
Як відзначено в наказі, нововведення покликане дати військовим більше свободи при виборі того, як виглядати, що підвищить моральний дух в армії і приверне канадців на службу.
Дослідження в США також показують, що систематичне відрощування бороди призводить до підвищення рівня тестостерону (чоловічого гормону) у носія бороди, що стимулює ендокринну систему, приводячи до того, що такі чоловіки фізично сильніші, вони приймають більш точні і зважені рішення, мають більш тверезі судження в стресовій або обмеженою в часі ситуації.
Однозначно встановлено, що тестостерон позитивно впливає не тільки на психічні, фізичні, але і на розумові параметри. Зокрема, відрощування бороди робить позитивний вплив при симптомах синдромі хронічної втоми.
До речі, в Національній поліції України питання носіння бороди не врегульовано, тобто нормативні документи Нацполіції не дозволяють і не забороняють носіння бороди і працівники поліції вільно носять бороди в поєднанні з формою.
Враховуючи вищенаведені факти прошу Вас розглянути питання, щодо надання дозволу військовослужбовцям Національної гвардії та Збройних сил України на вільне носіння бороди та вус в повсякденній службово – бойовій діяльності, а не тільки під час бойових та навчально – бойових завдань. Також потрібно дотримуватись чітких правил носіння бороди: борода у військовослужбовців не повинна перевищувати двох сантиметрів (приблизно 3/4 дюйма) в довжину, її потрібно акуратно підстригати. Борода не повинна бути в будь-якому нетрадиційному, модному стилі, а шия і вилиці повинні бути гладко поголені.
Дякую, офіцер Національної гвардії України майор Юрій Шляхтич.