Про «пандемічну кризу - 2020» і варіант антикризової реформи України
Вірус Сovid-19 – не єдина причина кризи 2020 року в Україні. Кризи були до нього, будуть і після. До кризогенних явищ належать і зміни клімату, і якість реформ, і корупція, і збройні конфлікти…Причини кризи можуть бути різними, але їх значимість завжди визначається параметром: «національна безпека». В залежності від готовності країни реагувати на кризові ситуації цей параметр вимірюється за шкалою «безпечно-небезпечно». Так от: «пандемічна криза - 2020» в Україні – не остання, будуть і наступні. А їх небезпечність для держави і населення залежить від нашої здатності робити правильні висновки щодо причин кожної кризи, що відбулась. І цей процес треба починати не гаючись. Лише так країна може стати стабільною і процвітаючою.
Враховуючи вищенаведене, пропонуємо Вашій увазі проект Указу Президента України «Про заходи стабілізації життєвого середовища України після виходу із пандемічної кризи 2020 року»
№22/097098-еп
Про «пандемічну кризу - 2020» і варіант антикризової реформи України
Вірус Сovid-19 – не єдина причина кризи 2020 року в Україні. Кризи були до нього, будуть і після. До кризогенних явищ належать і зміни клімату, і якість реформ, і корупція, і збройні конфлікти…Причини кризи можуть бути різними, але їх значимість завжди визначається параметром: «національна безпека». В залежності від готовності країни реагувати на кризові ситуації цей параметр вимірюється за шкалою «безпечно-небезпечно». Так от: «пандемічна криза - 2020» в Україні – не остання, будуть і наступні. А їх небезпечність для держави і населення залежить від нашої здатності робити правильні висновки щодо причин кожної кризи, що відбулась. І цей процес треба починати не гаючись. Лише так країна може стати стабільною і процвітаючою.
Враховуючи вищенаведене, пропонуємо Вашій увазі проект Указу Президента України «Про заходи стабілізації життєвого середовища України після виходу із пандемічної кризи 2020 року»
Вірус Сovid-19 – не єдина причина кризи 2020 року в Україні. Кризи були до нього, будуть і після. До кризогенних явищ належать і зміни клімату, і якість реформ, і корупція, і збройні конфлікти…Причини кризи можуть бути різними, але їх значимість завжди визначається параметром: «національна безпека». В залежності від готовності країни реагувати на кризові ситуації цей параметр вимірюється за шкалою «безпечно-небезпечно». Так от: «пандемічна криза - 2020» в Україні – не остання, будуть і наступні. А їх небезпечність для держави і населення залежить від нашої здатності робити правильні висновки щодо причин кожної кризи, що відбулась. І цей процес треба починати не гаючись. Лише так країна може стати стабільною і процвітаючою.
Враховуючи вищенаведене, пропонуємо Вашій увазі
проект Указу Президента України
«Про заходи стабілізації життєвого середовища України після виходу із пандемічної кризи 2020 року»
Керуючись ст. 3, ст.16, ст.50, ч.3 ст.106, Конституції України і виявленою в процесі подолання пандемічної кризи 2020 року необхідністю здійснення радикальних заходів для недопущення виявлених недоліків системи реагування на аналогічні кризові ситуації у подальшому, постановляю:
Держгеокадастру:
1. Провести інвентаризацію земель України з метою визначення їх безпекової категорії:
а) природні території (території, що знаходяться або мають знаходитись у природному стані)
б) урбанізовані території (території, видозмінені в процесі урбанізації)
в) господарські території (території, які використовуються або можуть використовуватись для ведення господарчої або промислової діяльності)
г) комунікаційні території (території виділені для транспортних та інших комунікаційних потреб).
2. Ввести до національної інфраструктури геопросторових даних вищеназвані категорії територіальної безпеки і виділити їм окремі шари у Публічній кадастровій карті України.
3. Роботу з безпекової інвентаризації земель завершити до 31 грудня 2020 року.
Кабінету Міністрів:
1. Забезпечити фінансування реалізації призначених Держгеокадастру заходів у встановлений строк.
2. Створити державний мультипрофільний координаційний центр для збору, опрацювання і систематизації досвіду та пропозицій щодо заходів підвищення антикризової безпеки і стабільності України на всіх рівнях: від територіального – до індивідуального. Результатом діяльності центру мають бути комплексні пакети законодавчих і нормативно-правових актів та окремі пропозиції, спрямовані на системне підвищення антикризової стійкості і стабільності України (безпеково-стабілізаційні пакети),
3. Перший безпеково-стабілізаційний пакет має стосуватись заходів унормування безпечної взаємодії проінвентаризованих Держгеокадастром територій, і має бути підготовлений не пізніше ніж через три місяці після завершення інвентаризації. Інші пакети – по мірі готовності.
Контроль за виконанням даного Указу покладаю на Офіс Президента України, контроль за поточною діяльністю мультипрофільного координаційного центру і за її результатами – проводити відповідно до спеціального законодавчого унормування, розробка якого належить до компетенції Верховної Ради України.
Про «пандемічну кризу - 2020» і варіант антикризової реформи України
Вірус Сovid-19 – не єдина причина кризи 2020 року в Україні. Кризи були до нього, будуть і після. До кризогенних явищ належать і зміни клімату, і якість реформ, і корупція, і збройні конфлікти…Причини кризи можуть бути різними, але їх значимість завжди визначається параметром: «національна безпека». В залежності від готовності країни реагувати на кризові ситуації цей параметр вимірюється за шкалою «безпечно-небезпечно». Так от: «пандемічна криза - 2020» в Україні – не остання, будуть і наступні. А їх небезпечність для держави і населення залежить від нашої здатності робити правильні висновки щодо причин кожної кризи, що відбулась. І цей процес треба починати не гаючись. Лише так країна може стати стабільною і процвітаючою.
Враховуючи вищенаведене, пропонуємо Вашій увазі проект Указу Президента України «Про заходи стабілізації життєвого середовища України після виходу із пандемічної кризи 2020 року»