№22/097098-еп

Про «пандемічну кризу - 2020» і варіант антикризової реформи України Вірус Сovid-19 – не єдина причина кризи 2020 року в Україні. Кризи були до нього, будуть і після. До кризогенних явищ належать і зміни клімату, і якість реформ, і корупція, і збройні конфлікти…Причини кризи можуть бути різними, але їх значимість завжди визначається параметром: «національна безпека». В залежності від готовності країни реагувати на кризові ситуації цей параметр вимірюється за шкалою «безпечно-небезпечно». Так от: «пандемічна криза - 2020» в Україні – не остання, будуть і наступні. А їх небезпечність для держави і населення залежить від нашої здатності робити правильні висновки щодо причин кожної кризи, що відбулась. І цей процес треба починати не гаючись. Лише так країна може стати стабільною і процвітаючою. Враховуючи вищенаведене, пропонуємо Вашій увазі проект Указу Президента України «Про заходи стабілізації життєвого середовища України після виходу із пандемічної кризи 2020 року»

Автор (ініціатор): Корецький Сергій Петрович
Дата оприлюднення: 27 травня 2020
Вірус Сovid-19 – не єдина причина кризи 2020 року в Україні. Кризи були до нього, будуть і після. До кризогенних явищ належать і зміни клімату, і якість реформ, і корупція, і збройні конфлікти…Причини кризи можуть бути різними, але їх значимість завжди визначається параметром: «національна безпека». В залежності від готовності країни реагувати на кризові ситуації цей параметр вимірюється за шкалою «безпечно-небезпечно». Так от: «пандемічна криза - 2020» в Україні – не остання, будуть і наступні. А їх небезпечність для держави і населення залежить від нашої здатності робити правильні висновки щодо причин кожної кризи, що відбулась. І цей процес треба починати не гаючись. Лише так країна може стати стабільною і процвітаючою.

Враховуючи вищенаведене, пропонуємо Вашій увазі
проект Указу Президента України
«Про заходи стабілізації життєвого середовища України після виходу із пандемічної кризи 2020 року»

Керуючись ст. 3, ст.16, ст.50, ч.3 ст.106, Конституції України і виявленою в процесі подолання пандемічної кризи 2020 року необхідністю здійснення радикальних заходів для недопущення виявлених недоліків системи реагування на аналогічні кризові ситуації у подальшому, постановляю:
Держгеокадастру:
1. Провести інвентаризацію земель України з метою визначення їх безпекової категорії:
а) природні території (території, що знаходяться або мають знаходитись у природному стані)
б) урбанізовані території (території, видозмінені в процесі урбанізації)
в) господарські території (території, які використовуються або можуть використовуватись для ведення господарчої або промислової діяльності)
г) комунікаційні території (території виділені для транспортних та інших комунікаційних потреб).
2. Ввести до національної інфраструктури геопросторових даних вищеназвані категорії територіальної безпеки і виділити їм окремі шари у Публічній кадастровій карті України.
3. Роботу з безпекової інвентаризації земель завершити до 31 грудня 2020 року.
Кабінету Міністрів:
1. Забезпечити фінансування реалізації призначених Держгеокадастру заходів у встановлений строк.
2. Створити державний мультипрофільний координаційний центр для збору, опрацювання і систематизації досвіду та пропозицій щодо заходів підвищення антикризової безпеки і стабільності України на всіх рівнях: від територіального – до індивідуального. Результатом діяльності центру мають бути комплексні пакети законодавчих і нормативно-правових актів та окремі пропозиції, спрямовані на системне підвищення антикризової стійкості і стабільності України (безпеково-стабілізаційні пакети),
3. Перший безпеково-стабілізаційний пакет має стосуватись заходів унормування безпечної взаємодії проінвентаризованих Держгеокадастром територій, і має бути підготовлений не пізніше ніж через три місяці після завершення інвентаризації. Інші пакети – по мірі готовності.

Контроль за виконанням даного Указу покладаю на Офіс Президента України, контроль за поточною діяльністю мультипрофільного координаційного центру і за її результатами – проводити відповідно до спеціального законодавчого унормування, розробка якого належить до компетенції Верховної Ради України.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Бурнашов Олександр Сергійович
25 серпня 2020
2.
Надоленко Ірина Вікторівна
13 липня 2020
3.
Лапин Владимир Петрович
12 липня 2020
4.
Наумов Игорь Юрьевич
12 липня 2020
5.
Божков Александр Иванович
12 липня 2020
6.
Тарасов Андрій Володимирович
12 липня 2020
7.
Зозуля Юрий Владимирович
11 липня 2020
8.
Мотуз Валерий Владимирович
11 липня 2020
9.
Раулець Євгеній Віталійович
11 липня 2020
10.
Данилов Юрий Дмитриевич
10 липня 2020
11.
Гутник Константин Владимирович
09 липня 2020
12.
Кондратенко Володимир Володимирович
09 липня 2020
13.
Воронін Андрій Володимирович
09 липня 2020
14.
Гуйван Олег Александрович
09 липня 2020
15.
Голомидов Михаил Владимирович
09 липня 2020
16.
Май Руслан Богданович
23 червня 2020
17.
Ломкіна Тетяна Олексіївна
31 травня 2020
18.
Олєнік Артем Анатолійович
31 травня 2020
19.
Феденюк Лілія Сергіївна
30 травня 2020
20.
Колесник Світлана Валеріївна
30 травня 2020
21.
Лапко Олександр Сергійович
30 травня 2020
22.
Сізоненко Неля Євгенівна
29 травня 2020
23.
Матвієнко Іван Олександрович
29 травня 2020
24.
Спориш Катерина Олександрівна
28 травня 2020
25.
Колєва Наталя Іванівна
28 травня 2020
26.
Вєрємєєв Павло Анатолійович
28 травня 2020
27.
Морозова Алла Василівна
28 травня 2020
28.
Токарєв Юрій Георгійович
28 травня 2020
29.
Неводнич Олександр Володимирович
28 травня 2020
30.
Падалиця Сергій Миколайович
27 травня 2020
32
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено