ЗВЕРНЕННЯ
до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо перегляду перспективного плану формування територій громад Львівської області
27 квітня 2020 року за поданням Львівської ОДА Кабінет Міністрів України затвердив перспективний план формування територій громад Львівської області (далі — перспективний план), який стане підґрунтям для створення адміністративно-територіального устрою базового рівня Львівської області, і відповідно для проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на новій територіальній основі.
Слід зауважити, що розроблення перспективного плану на Львівщині супроводжувалося загостренням суспільно-політичної ситуації. До впровадження карантинних заходів під стінами Львівської облдержадміністрації кілька тижнів стояв так званий децентралізаційний Майдан. Окрім того, громади неодноразово виїжджали на захист своїх прав до Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України. Станом на сьогодні низка органів місцевого самоврядування готують обґрунтовані судові позови щодо скасування розпорядження уряду, а також мають намір звернутися в Парламентську асамблею Ради Європи щодо цинічного нехтування їхніми демократичними та конституційними правами.
Нагадаємо, що 24 лютого із соціальних мереж стало відомо, що Львівська облдержадміністрація потайки від громад та без врахування їхньої позиції скерувала перспективний план до Кабінету Міністрів України.
Варто відзначити, що навіть до цього часу не оприлюднено належних фінансово-економічних розрахунків проєктованих об'єднаних громад.
Констатуємо, що перспективний план Львівської області був розроблений в порушення Європейської хартії місцевого самоврядування, Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Методики формування спроможних громад (далі - Методика).
Зокрема, щодо багатьох громад так і не були проведені консультації, як цього вимагає Європейська хартія місцевого самоврядування та Методика. Зауважуємо, що проєктування Львівської міської ОТГ відбулося без проведення належних консультацій з навколишніми громадами, що може стати причиною для майбутніх потенційних конфліктів всередині цієї проєктованої громади.
Також у перспективному плані порушено вимогу Методики в частині врахування чинних об'єднаних територіальних громад. На погляд розробників перспективного плану, з адміністративно-територіальної мапи області мають зникнути 13 чинних ОТГ (з них 7 ОТГ – діють з 2015 року). Також обласні децентралізатори вирішили ліквідувати навіть цілі міста — Винники, Стебник, Дубляни та Соснівку. Проте, у Конституції України взагалі не передбачено злиття (об’єднання) міських територіальних громад. Окрім того, законодавством не передбачено інституту старости для міських громад, в яких ліквідовують місцеве самоврядування.
У деяких випадках Львівська облдержадміністрація не взяла до уваги норму законодавства про недопущення погіршення надання адміністративних послуг під час об'єднання громад.
Під час розроблення перспективного плану області також не враховано рішення Львівської обласної ради від 05 грудня № 943 “Про схвалення змін до Перспективного плану формування територій громад Львівської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України № 491-р від 19.07.2017 (у частині Дрогобицького, Миколаївського, Мостиського, Пустомитівського, Стрийського районів).
Беручи до уваги наведене вище та особливий суспільний резонанс, викликаний ігноруванням позиції територіальних громад, закликаємо Президента України та Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо перегляду перспективного плану Львівської області:
• у перспективному плані Львівської області врахувати усі утворені відповідно до законодавства об'єднані територіальні громади із середнім та високим показниками спроможності, а також ті проєктовані громади, які передбачені рішенням Львівської обласної ради від 05 грудня № 943;
• формувати проєктовану Львівську міську ОТГ виключно на підставах добровільного об’єднання;
• вжити заходів для збереження органів місцевого самоврядування у таких містах як Винники, Стебник, Дубляни (Жовківського району) та Соснівка (або Сілецька ОТГ).