Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 року № 142 управління держаними унітарними підприємствами та господарськими товариствами у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі здійснюється наглядовими радами. Вказаною Постановою затверджено також критерії та порядок відбору членів наглядових рад держпідприємств.
З 2017 по 2020 роки наглядові ради створені на наступних державних підприємствах:
- АТ «Укрзалізниця»,
- АТ «НЕК «Нафтогаз України»,
- АТ «Магістральні газопроводи України»,
- ПрАТ «НЕК «Укренерго»,
- АТ «Укрпошта»,
- ДП «Адміністрація морських портів України»,
- ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».
За три роки роботи наглядових рад у вказаних державних підприємствах на результативність, прибуток, доходи, економічну ефективність або будь-які інші показники діяльності таких компаній жодним чином не впливали члени наглядових рад. Постійні корупційні скандали в державних компаніях та приведення підприємств до нульової рентабельності ніяк за три роки не позначились на діяльності наглядових рад. При цьому, винагорода за діяльність наглядових рад (заробітна плата членів наглядових рад) в річному еквіваленті вимірюється сотнями тисяч доларів США, що сотні разів перевищує доходи українців та принижує гідність громадян України.
Колективна відповідальність наглядових рад спричинила повну безвідповідальність за ситуацію в державних компаніях. Профільні міністерства не управляють процесами в підприємствах, Кабінет Міністрів самостійно не формує політику та стратегію розвитку держпідприємств, а наглядові ради взагалі не приймають будь-яких виробничих рішень на підприємствах та запровадили собі лише функції контролю за обігом коштів та здійснення кредитних запозичень в установах, членами яких вони є або були.
Крім цього, в більшості компаній членами наглядових рад є іноземці, що безпосередньо загрожує національній економічній безпеці України. Стратегія приведення до збитковості та знищення зазначених державних підприємств є однаковою у всіх компаніях, а саме:
- запозичення кредитних коштів у валюті в іноземних фінансових установ;
- скорочення персоналу підприємств до мінімальної кількості, коли технологічні процеси виконувати буде просто неможливо;
- штучна мінімізація заробітних плат працівників держпідприємств для створення природного відтоку кадрів;
- ліквідація, так званих, непрофільних активів (хоч і прибуткових), з метою здешевлення статутного капіталу;
- заключення багатомільйонних договорів з іноземними компаніями на придбання послуг, товарів чи техніки, при наявності потужностей виробництва в Україні, що призводить до закриття вітчизняних виробників.
Враховуючи все вищевикладене, прошу:
Ініціювати внесення змін до відповідних законодавчих актів та ініціювати скасування відповідних постанов Уряду з метою ліквідації наглядових рад державних підприємств