Пропоную у
Законі України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 52, ст. 565; 2009 р., № 49, ст. 730; 2010 р., № 11, ст. 111)
у статті 13
Внести доповнення, згідно якого:
- заборонити куріння тютюнових виробів, кальянів та інших предметів для куріння на балконах та через вікна приміщень (в першу чергу житлових квартир), якщо дим від них потрапляє до сусідніх провітрюваних приміщень та призводить до вимушеного мимовільного пасивного куріння та шкодить здоров'ю тих, хто не вживає таку продукцію;
- встановити адміністративну відповідальність за зафіксовані факти куріння на балконах та через вікна приміщень, якщо відомо, що цим він призводить до пасивного куріння інших осіб.
- Забезпечити Громадян України, котрі проживають у багатоквартирних будинках доступністю чистого повітря, або зобов'язати у судовому порядку встановлення очисних приладів до помешкань, в котрі потрапляє дим від порошників даного Закону.
Існуюча ситуація з правової точки зору.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, КОРИСТУВАТИСЯ і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Але водночас, відповідно до ч. 7 вищезазначеної статті, використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Стаття 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає відповідальність за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Згідно абзацу 2 статті 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», громадським місцем є частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Таким чином, оскільки законодавством України не визначено прямої заборони на паління на балконі власної квартири, а також, враховуючи те, що балкон не відноситься до категорії громадських місць, паління на балконі власної квартири не може кваліфікуватися як адміністративне правопорушення, навіть якщо при цьому завдається шкода здоров'ю інших осіб.